Місяць знову в тренді. Нещодавно австралійське космічне агентство оголосило про спільний проект з nasa, в рамках якого в 2026 році на місяць буде відправлений ровер, але розроблений за участю приватної австралійської компанії апарат може випередити його на два роки. Робот буде шукати на місячній поверхні ознаки води, що допоможе в майбутніх дослідженнях.

Джерело зображення: ponciano / pixabay.com

Луноход досить компактний: його габарити складають 60 × 50 × 50 см при масі 10 кг. Він вирушить на поверхню місяця на борту посадкового модуля hakuto. І ровер, і посадковий модуль розробляються приватною японською аерокосмічною компанією ispace. Апарат обладнується роботизованим маніпулятором, який розробляють інженери канадської stardust technologies і австралійської explor space technology. Маніпулятор обладнаний камерами і сенсорами, частина з яких зможе збирати «тактильні» дані. Ідея полягає в тому, що система відправляє дані на землю, де оператор за допомогою спеціальної сенсорної рукавички зможе «помацати» все те, до чого торкається робот. Камери високої роздільної здатності виробляють зйомку для візуалізації у віртуальній реальності.

В даний час розробники тестують різні конфігурації маніпулятора. Як тільки один з варіантів конструкції буде затверджений, його встановлять на ровер. Далі explor space technologies протестує повністю зібраний апарат на об’єкті в австралії. В ході випробувань будуть відтворені місячні умови, наскільки це можливо, щоб в ході місії машина змогла працювати в штатному режимі і зберігати при цьому зв’язок із землею.

Враховуючи, що місяць дійсно знову в тренді, наявність точних геологічних даних допоможе зробити довгострокові місії більш імовірними. Космічні агентства опрацьовують варіанти використання місцевих ресурсів для будівництва інфраструктурних об’єктів або можливості вирощувати продукти харчування. Це допоможе знизити масу відправляються з землі вантажів, оскільки їх транспортування обходиться вкрай дорого.