Індустрія з переробки літієвих акумуляторів знаходиться в зародковому стані. Але справа ця вигідна, вважають вчені. У ряді випадків характеристики літієвих акумуляторів з вторсировини виявляються краще батарей з нових матеріалів, що доведено свіжим науковим дослідженням.

Джерело зображення: istockphoto

Професор машинобудування вустерського політехнічного інституту ян ванг (yan wang) спільно з групою дослідників з us advanced battery consortium (usabc) і акумуляторною компанією a123 systems опублікували у виданні joule статтю з детальним вивченням властивостей літієвих акумуляторів з матеріалів, отриманих після утилізації відпрацьованих акумуляторів. Акумулятори з вторсировини не використовувалися в реальних електромобілях, але стенд дозволяв імітувати всі необхідні навантаження для випробувань подібних батарей.

В ході дослідження з’ясувалося, що для популярних батарей з катодом nmc111, у яких в матеріалі катода нікелю, марганцю і кобальту знаходиться порівну (по 30% кожного), термін служби акумуляторів з відновленої сировини збільшився на 53 %. З’ясувалося, що цьому сприяла більш пориста мікроструктура катода, ніж у батарей з катодом з «свіжих», недавно здобутих матеріалів. Це дослідження покликане переконати виробників акумуляторів купувати сировину, отриману при утилізації акумуляторів, до чого вони поки живлять недовіру.

Керівник дослідження також є співзасновником компанії battery resourcers, яка займається переробкою батарей і продає отриману сировину для випуску нових акумуляторів. Він зазначає, що рентабельність переробки в масі дуже і дуже погана. Більшість компаній в цій сфері поставляють чисті матеріали у вигляді порошків нікелю, кобальту і так далі, тоді як вигідніше відразу поставляти готові суміші для виготовлення нових катодів. Саме так надходить компанія battery resourcers, продаючи клієнтам готову суміш для катодів. Більш того, подібний підхід дозволяє отримувати на виході літієві акумулятори з кращими характеристиками, ніж при використанні раніше не використаної сировини.

Додамо, у вересні battery resourcers залучила $70 млн інвестицій для розвитку виробництва. У сша компанія збирається в 2022 році відкрити свій перший комерційний завод, який зможе переробляти 10 000 тонн батарей на рік. На отримані у вересні кошти battery resourcers збирається побудувати два заводи в європі, що відбудеться до кінця 2022 року.