Китайський техногігант alibaba заявив про створення чергового процесора власної розробки — він буде використовуватися в серверах, що забезпечують роботу дата-центрів компанії. Розробка знаменує вихід бізнесу на новий рівень і повністю відповідає пріоритетам китайської влади, яка має намір посилити напівпровідниковий сектор в країні.

Reuters.com

Процесор yitian 710 розроблений на arm-архітектурі підрозділом alibaba-компанією t-head, його продажі не плануються, він буде використовуватися виключно для задоволення власних потреб техногіганта в напівпровідникових компонентах. Відомо, що alibaba є найбільшим в китаї провайдером хмарних обчислень і, за даними консалтингової фірми gartner, третім за величиною в світі.

Серверний чіп yitian 710 буде випускатися згідно 5 нм техпроцесу. А це означає, що виробляти його будуть за межами китаю — лише дві компанії в світі на даний момент пропонують 5-нм техпроцес: корейська samsung і тайванська tsmc. Зауважимо також, що новинка є третім чіпом, представленим alibaba з 2019 року. Раніше компанія створила прискорювач штучного інтелекту, а також чіп, який використовується в пристроях інтернету речей.

Суперники компанії в сфері хмарних сервісів також вже випустили власні розробки. Так, huawei і amazon покладаються при створенні центрів хмарних обчислень на процесори kunpeng і graviton відповідно.

Китайський уряд давно закликає представників китайської промисловості інвестувати в розробку вітчизняних чіпів, які поки не відповідають рівню їх зарубіжних конкурентів. У виробництві самих передових напівпровідникових виробів китай все ще покладається на зарубіжних партнерів. Після того, як санкції сша практично знищили процвітаючий бізнес huawei, пов’язаний зі смартфонами, необхідність в розробці і виробництві власних рішень встала особливо гостро. Втім, поки alibaba займається тільки розробкою чіпів, віддаючи їх випуск на аутсорсинг.

Крім alibaba в даний час інвестиціями в створення чіпів займаються місцевий пошуковий гігант baidu, багатопрофільна компанія xiaomi і велика кількість бізнесів поменше, так чи інакше пов’язаних з виробництвом автомобілів, побутової техніки та електроніки.