Зміст

 • вступ
 • упаковка і комплектація
 • дизайн і особливості плати
 • технічні характеристики
 • можливості bios
 • тестовий стенд
 • тестування
 • вбудований звук
 • висновок

Вступ

Поки всі чекають виходу нового покоління процесорів intel, виробники материнських плат не сидять склавши руки, а вже масово готують до виходу нові пристрої. Крім цього, вони ще встигають оновлювати якісь модифікації для інших платформ і зараз настав справжній бум виходу материнських плат на чіпсеті x570, але вже без вентилятора і все це списують на нібито якусь секретну розробку і новий чіпсет amd x570s.

Я вже протестував кілька материнських плат без вентилятора і можу з упевненістю сказати, що, судячи з маркування-це все той же звичайний x570. Тут можна говорити лише про новий степінг і загальних оптимізаціях, які дозволили знизити тепловиділення і діяти в рамках пасивного охолодження. Тому виробники поспішили випустити оновлені версії пристроїв, а хтось взагалі переглянув всю концепцію і вирішив зробити щось нове, що з вентилятором на борту виглядало б нерозумно. Наприклад, це ідея водяного охолодження і використання моноблока. Погодьтеся, що охолоджувати процесор і фази живлення водою, а при цьому чіпсет вентилятором – виглядає трохи безглуздо. Тому краще або відмовитися від цієї затії спочатку, або чекати дива. Сталося друге і інженери з компанії amd пізнали його.

Це дозволило виробникам материнських плат представити продукти, яких раніше не було. Компанія asus представила crosshair viii extreme, як рівнозначне рішення плати maximus xiii extreme. По цьому ж шляху пішли в компанії msi, але вони йшли за руку з ekwb і їм було трохи легше. Я вже розглядав плату msi mpg z590 carbon ek x, а тепер те ж саме придумали для платформи amd, адже кількість шанувальників процесорів ryzen сильно збільшилася. Хтось наївно вважає, що тільки intel core 11-gen може працювати виключно на воді, а новенькі ryzen 5000-серії на техпроцесі 7 нм настільки холодні, що морозять. За фактом в навантаженні вони теж непогано розігріваються на повітрі, а топові камені краще дійсно використовувати з водою.

Тому в будь-якому випадку випуск такої плати як msi mpg x570s carbon ek x можна вважати виправданим, а ми сьогодні розглянемо її і переконаємося, що сенс є.

Що спільного і в чому відмінності зі схожою моделлю для платформи intel? спробуємо розібратися і протестувати це незвичайний пристрій. Нам знову обіцяють багато фаз харчування, хороше охолодження і прийнятну вартість. Подивимося, наскільки всі заяви відповідають дійсності і як пристрій проявляє себе в роботі.

Упаковка та комплектація

Я вже розглядав материнську плату msi mpg z590 carbon ek x і тут багато речей будуть схожі тому, що плата представляє симетричну відповідь на продукт для платформи intel. Тому не варто дивуватися, що схоже місцями навіть оформлення. Однак замість абстракції є зображення автомобіля і скрізь обігрується ця тема: на упаковці, в меню bios і в стартовій заставці. Крім цього, ще є зображення самої плати.

Габарити коробки аналогічні. Вона вийшла також дуже витягнута. Крім цього, вона досить важка і тому зверху є ручка для зручності транспортування.

Ніяких строкатих картинок, графіків, слоганів – все дуже спокійно. У правому нижньому кутку великими білими символами позначено найменування моделі msi mpg x570 carbon ek x. Під цим написом знаходиться вставка з найменуванням чіпсета. У лівому нижньому кутку є група значків від amd, а також повідомляється про підтримку процесорів amd ryzen 2000, 3000, 5000-серії. Зрозуміло, що підтримуються ще процесори з вбудованою графікою, але на цій платі їх немає сенсу використовувати, особливо якісь ge модифікації. У правому верхньому куті затесався логотип компанії ekwb на помаранчевому тлі.

Подивимося на іншу сторону упаковки.

У самому верху ми бачимо напис великими літерами ek quantum msi mpg x570s carbon ek x як ніби виробник плати компанія ekwb. Праворуч знаходяться значки від amd і hdmi.

Нижче можна побачити два стовпці, де на декількох мовах представлена інформація про пристрій. По-російськи все це звучить як якийсь жарт. У наявності труднощі перекладу.

У правій частині є велике зображення плати. Зліва і праворуч від нього знаходяться групи значків і підписи до них. Вони розповідають про нові технічні рішення, які реалізовані в даному пристрої. Ліва група присвячена функціям і технологіям, спрямованим на продуктивність, а дві праворуч – описують те ж, але щодо підсвічування і охолодження. Нижче знаходиться невелика специфікація і схематичне зображення роз’ємів задньої панелі.

Пора відкрити упаковку.

Зверху знаходиться лист зі спіненого поліетилену сірого кольору, а під ним такий же каркас. У ньому лежить сама плата, додатково упакована в антистатичний пакет, рідинний моноблок.

Він називається так тому, що поєднує в собі функції водоблока процесора і транзисторних збірок. Також він забезпечує охолодження котушок. Виходить майже як фулкавер на відкритих, тільки тут ще не вистачає зв’язку з чіпсетом.

Інформаційна складова представлена наступним набором:

 • users guide (керівництво користувача);
 • quick installation guide (керівництво по монтажу);
 • комплект наклейок для кабелів;
 • комплект наклейок на корпус, плату і аксесуари;
 • подячна карта;
 • брошура з продукцією фірми;
 • реєстраційна карта;
 • карта для участі в заході;
 • наклейка на корпус з логотипом msi gaming.
 • купон на знижку в магазині ekwb.

Диска немає. Однак, найбільше мене збентежила відсутність інструкції по монтажу моноблока. Її довелося шукати на сайті ekwb. Там все детально описано і є нюанси, які необхідно знати заздалегідь. Без інструкції до складання краще не приступати.

Ось такі аксесуари знаходяться в комплекті.

 • моноблок сжо;
 • монтажний комплект моноблока;
 • два кабелі sata 6 гбіт/с;
 • комплект кріплень для накопичувачів m. 2;
 • три різних кабелю для підсвічування з різними коннекторами.
 • дві викрутки;
 • двостороння пензлик;
 • флешка;
 • антена для бездротового модуля;
 • комплект термопрокладок;
 • комплект для пошуку протікання.

Останній набір поставляється в окремій коробці. Усередині неї знаходиться практично готовий пристрій. Це кран, з’єднаний з манометром, з’єднувальний фітинг і насос. Система повинна бути замкнута, а насос необхідний для створення тиску в системі, яке контролюється манометром.

реклама

Інструменти теж не найзручніші, але вони є і це краще, ніж нічого. І нарешті флешка-розумний вибір на користь сучасних носіїв інформації. До того ж виробник фактично дає інструмент для зберігання профілів і резервної копії bios для подальшого відновлення. Дрібниця, але дуже приємно.

Моноблок виготовлений з металу і прозорого акрилу. Основна теплознімна деталь складова і це помітно зі зворотного боку.

Теплознімачі виготовлені з нікельованої міді і кріпляться гвинтами до корпусу. Пристрій розбірний і це добре помітно по гвинтах. А ще є спеціальні захисні стікери, щоб його не розбирали. В цілому ніякої необхідності в цьому немає, але я б зняв крильчатку індикатора потоку тому, що вона шумить при роботі.

Перед нами материнська плата формату атх. Її габарити не відрізняються від класичних і складають 305 х 244 мм.

Друкована плата чорного кольору, поверхня матова. Виробник повідомляє про шість шарів металізації та дві унції міді на шар. Плата жорстка, не гнеться і ще досить важка. Зрозуміло, що на ній є кілька радіаторів, але вона не легка сама по собі тому, що використовуються товсті шари міді при виробництві друкованих плат.

Принтів на платі пристойно при тому, що є кілька радіаторів. Основна частина спереду зроблена як би бекграундом, виділяючись просто глянцем на чорній матовій поверхні плати.

Реклама

Це флагманська модель у своїй лінійці. Тут також є пластиковий кожух зліва. На ньому знаходиться знайомий дракон серії msi gaming, який підсвічується зсередини.

Зі зворотного боку плати елементів практично немає, але є знайомі маркери білого кольору, які показують місця на платі, де можуть перебувати втулки на корпусі. Виробник натякає, що непогано б їх прибрати. Світлодіодів тут немає, тільки купа керамічних конденсаторів.

Живлення на материнську плату подається черезОсновний і два додаткових коннектора atx за схемою 24+8+4.

Таке поєднання роз’ємів зустрічається тільки на дуже продуктивних платах, які призначені для розгону процесорів. Видно, що виробник подбав про харчування як слід, хоча на версії для платформи intel ми бачили схему 24+8+8.

Поруч з основним коннектором живлення atx знаходиться група з чотирьох світлодіодів, які показують проходження завантаження та ініціалізації процесора, пам’яті, відеокарти і накопичувача.

Для модулів пам’яті типу ddr4 передбачено чотири слоти чорного кольору. C одного боку використовуються фіксатори, а з іншого засувки. Щоб активувати двоканальний режим, потрібно встановити дві планки через слот один від одного.

Використовується технологія ddr4 boost, яка повинна покращувати стабільність пам’яті на високих частотах. Чи потрібні тут високі частоти? питання поки відкрите тому, що є суперечлива інформація про новий контролері пам’яті. Сам я вже успішно розганяв пам’ять на новій платформі до 4800-5000 мгц, але не сказав би, що отримав величезну надбавку.

Заповнювати слоти модулями рекомендується, починаючи від правого краю плати або далі від сокета. Виробником заявлена підтримка режимів роботи ddr4 2133 / 2400 / 2666 / 2800 / 3000 / 3200 (3300 / 3333 / 3400 / 3466 / 3600 / 3733 / 3800 / 4000 / 4200 / 4400 / 4600 / 4800 / 5000 / 5333(розгін)) мгц зі штатною напругою 1.2 в, яке можна збільшувати.

Максимальний допустимий обсяг 128 гб досягається шляхом установки чотирьох модулів по 32 гб. Підтримуються звичайні не буферизовані модулі без корекції помилок.

Живлення процесора виконано за схемою 14 + 2, а точніше 7*2+2. Шість каналів зверху і десять каналів збоку. Це дуже хороші показники у материнської плати для сокета am4.

На кожен з 16 каналів припадає по одній феритовій котушці індуктивності і по одній транзисторній збірці renesas raa220075. Вони можуть тривалий час забезпечувати навантаження 75а.

Драйверів немає, вони інтегровані в збірки, а подвоювачів немає зовсім, навіть зі зворотного боку. В якості основного шім контролера використовується знайомий чіп intersil isl69247.

Msi mpg x570 carbon ek x позиціонується більше як геймерське рішення, а не оверклокерське. Підсистема харчування виглядає дуже солідно. Подібні компоненти можна зустріти тільки на флагманських моделях і платах високого рівня. Можливо, так і повинно бути. Конденсатори капсульні, твердотільні, розпаяні неподалік.

Пластиковий кожух ніяк не заважає установці моноблока. Він виготовлений з abs пластику.

Зверху знаходиться наклейка під карбон з візерунком у вигляді логотипу msi gaming. Ще присутній напис msi на дзеркальній смужці. Всередині знаходиться модуль з rgb підсвічуванням, який підключається до материнської плати. Нижче знаходиться каскад з трьох радіаторів, які призначені для охолодження ssd m. 2 накопичувачів.

Самий верхній отримує лінії безпосередньо від процесора, тому він підтримує pci-e 4.0. Він виділений відповідним написом lightning 4.0. На захисній наклейці, яка присутня зверху, зазначено, що під радіатором знаходиться монтажний отвір для кріплення плати до корпусу.

Середній відводить тепло відразу від двох накопичувачів m. 2, а нижній ще від одного. Всі радіатори виготовлені з алюмінієвого сплаву і пофарбовані в сіро-сріблястий колір. Скрізь є терморезинки, які повинні поліпшити контакт з мікросхемами на накопичувачі.

Один гвинт залишається на радіаторі, а інший виймається, що дуже зручно при монтажі. Залишився тільки радіатор чіпсета, який знаходиться під пластиною.

Тут ховається невеликий радіатор з вирізами під світлодіоди, розпаяні на платі. Він виготовлений з алюмінієвого сплаву і пофарбований в сірий колір. Кріплення здійснюється двома гвинтами зі зворотного боку жорстко.

В якості термоінтерфейсу використовується сіра терморезинка. Тепер, коли всі радіатори зняті, можна побачити чіпсет amd x570.

Чіпсет підтримує максимально вісім портів sata і всі вони виведені убік праворуч.

Вище бічних портів sata розпаяна одна колодка портів usb 3.2 gen2, а нижче одна usb 3.2 gen1. У правому нижньому кутку знаходиться роз’єм для підключення кнопок, індикаторів корпусу, а також спікерфона.

Поруч можна помітити коннектор 4-pin fan для вентиляторів. Там же знаходяться контакти скидання налаштувань clr cmos, вимикач підсвічування і роз’єм для argb 5b стрічки.

Лівіше розташована колодка usb 3.2 gen1 і ще дві колодки usb 2.0.

Потім, можна побачити два коннектора 4-pin fan і один класичний 12в роз’єм для підсвічування.

У лівому нижньому кутку знаходиться відгороджене місце для звукової підсистеми. Тут ми бачимо роз’єм для передньої аудіопанелі, звукові конденсатори, операційний підсилювач і звуковий кодек realtek alc4080.

Вище знаходиться чіп контролера введення / виведення і системного моніторингу nuvoton nct6687d. Далі по лівому краю розпаяна мікросхема 2.5 g мережевого контролера realtek rtl8125b.

На цій платі ми бачимо чотири слоти розширення: два pci – e x16 і два pci-e x1.

Слоти pci – e x16 обрамлені металевими рамками. Саме вони отримують свої лінії безпосередньо від процесора. Вони поділяють 16 ліній pci-e gen3 або gen4 (залежить від процесора) навпіл. Решта слоти отримує лінії pci-e gen3 від чіпсета.

Над верхнім слотом pci – e x16 і між іншими pci – e x16 знаходяться чотири роз’єми m. 2 для установки накопичувачів.

Всі вони можуть працювати в режимі pci-e 4.0 x4, а два середніх ще в режимі sata. Версія pci-e залежить від використовуваного процесора, але відомо, що настільні версії без графіки ryzen 3000 і 5000 підтримують шину pci-e 4.0. Існують обмеження на спільне використання, тому краще вивчити детальну інформацію на сайті виробника.

На задній панелі знаходяться наступні інтерфейси.

 • один роз’єм ps/2;
 • два роз’єми usb 2.0;
 • чотири роз’єми usb 3.2 gen1;
 • три роз’єми usb 3.2 gen2;
 • один роз’єм usb 3.2 type-c;
 • один мережевий роз’єм rj-45;
 • п’ять аудіороз’ємів типу minijack;
 • один оптичний вихід;
 • два виведення антен;
 • один відеовихід hdmi;
 • одна кнопка clr cmos;
 • одна кнопка bios flashback.

Бездротовий модуль заснований на карті intel wi-fi 6e ax210. Ще забув згадати індикатор post-кодів, який знаходиться в правому верхньому куті.

Технічні характеристики

Можливості bios

Оболонка не зазнала серйозних змін. Перед нами все той же click bios 5. Основні зміни можливі в якихось деталях оформлення. Всі сталеві функції не змінилися, включаючи вбудовану систему моніторингу та регулювання вентиляторів, а також прошивальник. Все працює чітко, нарікань немає. Інструментарій для розгону тут хороший і все знаходиться в одному розділі, що дуже зручно. Структура меню не змінилася і тому буде дуже зручно при переході з іншої моделі msi.

Для більшості користувачів буде достатньо режиму ez mode, де можна здійснювати основні маніпуляції: управляти пристроями завантаження, моніторити систему, включити xmp або активізувати автоматичний розгін. Все дійсно робиться одним кліком і на цей раз відмінно працює.

Досвідчені користувачі оцінять список внесених змін перед виходом з меню налаштувань. Компанія msi впровадила цю функцію в п’ятому поколінні своєї оболонки, і вона дійсно дуже допомагає, особливо, коли довго здійснюєш налаштування і вносиш відразу кілька змін або щось випадково змінюєш помилково.

Ще плата коректно поводиться при перерозгоні і я майже не використовував кнопку clrcmos.

Тестовий стенд

Тестування материнської плати msi mpg x570 carbon ek x проводилося у складі наступної конфігурації:

 • процесор: amd ryzen 5 5600x (3700 / 4600 мгц база / турбо);
 • кулер: моноблок ekwb ek mpg x570 carbon ek x;
 • сжо: ek quantum power kit d-rgb p240;
 • термоінтерфейс: arctic mx-5;
 • материнська плата: msi mpg x570 carbon ek x, версія bios 1.08;
 • пам’ять: 2 x 8гб ddr4-4600, kingston hyperx predator (samsung b-die);
 • відеокарта: asus tuf gaming rtx 3090 oc 24 гб (1395 / 1740 / 1188 мгц (ядро/boost/пам’ять));
 • накопичувач ssd m. 2: kingston kc2500 500gb;
 • блок живлення aerocool bronze 750m.

Тестування

Збірка системи не викликає складнощів і докладно описана в інструкції. Настійно рекомендую від неї не відступати і використовувати термопрокладки різної товщини. Для транзисторних збірок 1 мм, а для котушок індуктивності – 1,5 мм.їх потрібно акуратно нарізати і розмістити. Краще спочатку розкласти їх на моноблоці, а потім моноблок встановити на плату. Потім все потрібно добре закріпити зі зворотного боку.Затягувати потрібно помірно, щоб не перетягнути.

Також хочу нагадати про те, що система стає ефективною тільки через добу, коли основна частина бульбашок виходить з системи.

Система працює досить ефективно, але знову є шум від крильчатки індикатора потоку. Можливо, так і повинно бути. Система витримує напругу на процесорі до 1.4 в. Далі температура вже підбирається до 100 градусів цельсія, і тому вище вже немає сенсу. Тестовий процесор бере спокійно 4.6 ггц на 1.3 в.

І все ж на інший день результати стають краще, коли всі бульбашки виходять з системи.

Aida64 gpgpu benchmark:

Aida64 cache&memory:

Cinebench r23:

З розгоном ніяких проблем немає, навіть пам’ять тут розганяється непогано. Причому якщо на intel підбиратися до ddr4-5000, то на цій платформі так не працює. Тут краще 4000 в синхронному режимі.

Aida64 cache&memory:

Aida64 gpgpu benchmark:

Cinebench r23:

Тепер можна подивитися на роботу накопичувача в утиліті crystal disk mark 8.0.0.

Я подивився на пристрій через тепловізор. Треба сказати, ніякого криміналу в температурах не помітив.

Ситуацію рятує моноблок, який допомагає охолоджувати транзисторні збірки.

Вбудований звук

Звуковий кодек представлений мікросхемою realtek alc4080. Прослуховування здійснювалося за допомогою головних телефонів sennheiser hd569 і акустики creative gigaworks t20 seriesii.

Якість звучання ніяких серйозних нарікань не викликає. Звук дуже чистий навіть на максимальних рівнях гучності. Крім цього, я протестував вбудований звук за допомогою програми rmaa і отримав наступні результати.

16 біт, 44.1 кгц

24 біт, 192 кгц

Висновок

Msi mpg x570s carbon ek x це відмінна материнська плата, яку краще використовувати з топовими моделями процесорів з трьома чиплетами. В іншому можна обмежиться чимось простіше і навіть використовувати при бажанні систему aio. Тут, зрозуміло, потрібно буде значно витратитися на саму плату, процесор і кастомну сжо. Навіть за скромними підрахунками це все йде за 100 000 рублів. Так, в ці божевільні часи одна відеокарта може коштувати дорожче, але від цього знання гроші в кишенях теж не з’являться, а сума, як не крути, значна.

У чому тут весь фокус? якщо я точно знаю, що буду використовувати кастомную сжо, наприклад, вона у мене вже є, то, природно, мені краще взяти плату з моноблоком і забути про всі проблеми з охолодженням транзисторних збірок, а у всіх інших випадках потрібно як слід подумати і зважити для себе всі плюси і мінуси. Точніше він тут один-система сжо потрібна обов’язково. Якщо дуже вже хочеться, можна використовувати інше охолодження процесора, але з транзисторними збірками треба буде щось робити і швидше за все виготовляти радіатори самостійно. Чи потрібно це?

Сам комплект виходить відмінний, але поки неясно, чи буде моноблок продаватися окремо. На мій погляд, це було б розумно. З іншого боку, комплект вийде явно дешевше, ніж всі компоненти окремо. Крім того, є користувачі з кастомною сжо, для яких це буде найрозумнішим вибором. Зрозуміло, що материнська плата msi mpg x570s carbon ek x орієнтована не на широкі маси, але охолодження найрозумніше і актуальне для останнього покоління топових процесорів. Збірка проста і зрозуміла, а в комплекті є все найнеобхідніше. Тут все продумано до дрібниць, включаючи різну товщину термопрокладок. Друкована плата сама по собі товста і містить шість шарів металізації по дві унції міді.

Для розгону є все найнеобхідніше, тільки самого розгону практично немає. Добре, якщо все ядра запрацюють на частоті буста, а про більше мріяти вже не доводиться, а точніше напруга доводиться підвищувати так, що це вже нерозумно. Тут впору подумати про даунвольтинг, щоб отримати тиху і ефективну систему. Єдине, що не сподобалося, як і минулого разу – шум від маленької крильчатки, яка знаходиться всередині моноблока. Вона являє собою індикатор потоку, але так виходить, що основний шум в системі йде від неї. Підсвічування реалізована відмінно, і вона є навіть в моноблоці. Виглядає все дуже красиво і при цьому відмінно працює. Є свій фірмовий софт, багато ефектів і синхронізація.

Ще є світлодіоди, які не пов’язані з підсвічуванням, але несуть більш важливу функцію. Вони повідомляють про неполадки компонентів при запуску. Для цього також є індикатор post-кодів, який після завантаження показує температуру процесора, що дуже зручно. Розгін пам’яті здійснюється також досить впевнено.