У цій статті ми розповімо, як перевірити стан жорсткого диска.

Не секрет, що жорсткий диск – місце зберігання всіх програм і Ваших документів. Відновити жорсткий диск у разі серйозної поломки в домашніх умовах дуже складно, а в ряді випадків просто неможливо, для цього Вам буде потрібно йти в сервісний центр. А, як і будь-який технічний елемент, жорсткий диск з часом зношується. Тому, щоб запобігти вкрай неприємну втрату даних, необхідно періодично проводити перевірку стану жорсткого диска. У даній статті ми розповімо про двох невеликих програмах, призначених для діагностики жорстких дисків.

Програма “CrystalDiskInfo”.

CrystalDiskInfo дозволяє визначити стан жорсткого диска.

Завантаження програми

Скачати CrystalDiskInfo можна з офіційного сайту по цьому посиланню.

Установка програми

Установка програми відбувається досить просто: дотримуючись інструкцій майстра установки, натисніть «Next», потім прочитайте та прийміть умови ліцензійної угоди («I accept the agreement») та натисніть «Next», виберіть папку для встановлення програми і натисніть «Next», після цього потрібно вибрати папку для зберігання ярликів, натисніть «Next», потім Вам буде запропоновано створити іконку на робочому столі («Create a desktop icon») і в панелі швидкого запуску («Create a Quick Launch icon»), позначте потрібні Вам пункти галочками і натисніть «Next», потім Вам буде запропоновано встановити Real Player.

Real Player представляє собою потужний медіаплеєр, який підтримує велику кількість форматів. Це додаткова програма, яка не має прямого відношення до CrystalDiskInfo. Натисніть «Next». Після цього натисніть «Install» і CrystalDiskInfo буде встановлена на Ваш комп’ютер. По завершенню установки Вам буде запропоновано запустити програму («Launch CrystalDiskInfo») і прочитати довідку про неї («Show Help File»).

Робота з програмою

Головне вікно програми представлено на рис.1

Головне вікно програми CrystalDiskInfo

 

Зверху розташовано меню програми. Більшість функцій CrystalDiskInfo розташоване у вкладці меню «Сервіс». Пункт «Довідка» містить інформацію про програму англійською мовою.

Основні параметри, на які потрібно звернути увагу – це техстан і температура. Якщо все в порядку, то ці значення висвічуються на блакитному тлі. Дані параметри можуть мати 4 значення: «Good» – «Добре», «Caution» – «Обережно», «Bad» – «Погано». Якщо CrystalDiskInfo не може визначити стан жорсткого диска це буде відповідати значенню «Unknown» – «Невідомо» на сірому тлі. Поки значення технічного стану показується як «Добре», хвилюватися не про що. Більш детально ознайомитися з параметрами технічного стану Ви можете, клікнувши по статусу (в даному випадку «Добре»), з’явиться вікно (рис.2).

Рис.2 Установки параметрів стану

 

За допомогою повзунка Ви можете змінити порогові значення стану представлених на рис.2 пунктів, однак, ми радимо залишити дані значення за замовчуванням.

Другий важливий параметр – «Температура», що також має 4 значення (при цьому блакитний фон означає «Добре», жовтий фон – «Обережно», червоний фон – «Погано» і сірий фон – «Невідомо»). При цьому стан «Добре» відповідає температурі, що не перевищує 50 °C, стан «Обережно» – від 50 до 55 °C, а стан «Погано» вище 55 °C. У тому випадку, якщо температура жорсткого диска перевищила 50 °C, то при подальшій роботі буде істотно збільшуватися його знос. У цьому випадку рекомендується вимкнути комп’ютер і прочистити вентиляційні отвори. Якщо після цього при тривалій роботі комп’ютера температура диска знову буде перевищувати 50 °C, рекомендується перевірити роботу системи охолодження ПК. Первинну діагностику системи охолодження можна провести в домашніх умовах, наприклад, перевірити роботу кулерів (вентиляторів). Однак, навіть якщо стан жорсткого диска хороше, ми рекомендуємо Вам зробити резервну копію важливих документів, зберігаючи їх на інший диск або флешку. Це проста дія часто допомагає вирішити масу проблем, пов’язаних з втратою важливої інформації.

CrystalDiskInfo також дає користувачеві таку цікаву інформацію, як число включень жорсткого диска і загальний час роботи. Таким чином, якщо Ви не змінювали жорсткий диск, то час його роботи дорівнює часу роботи Вашого ПК. Додаткова інформація про жорсткому диску розташовується внизу екрану. CrystalDiskInfo представляє інформацію про велику кількість параметрів жорсткого диска: циклах завантаження/вивантаження, несправних помилки секторів, силі тертя при завантаженні і т. п. Однак, дані параметри носять скоріше довідковий характер, тому ми не будемо на них детально зупинятися. При бажанні Ви зможете знайти інформацію по кожному з цих параметрів в Інтернеті.

Ще одним важливим параметром, що визначає роботу жорсткого диска, є швидкість читання і запису файлів. Для тестування цього параметра можна скористатися програмою CrystalDiskMark.

Програма “CrystalDiskMark”.

Завантаження програми

Скачати CrystalDiskMark можна з офіційного сайту розробників на тій же сторінці, що і розглянуту раніше програму CrystalDiskInfo.

Установка програми

Процес установки програми CrystalDiskMark дуже схожий на установку описаної раніше CrystalDiskInfo, тому ми не будемо на ньому детально зупинятися. Під час установки Вам буде запропоновано також встановити програму PC Matic, призначену для комплексної діагностики комп’ютера. (Рис.3).

Рис.3 Пропозицію установки програми PC Matic

 

Робота з програмою

Головне вікно програми CrystalDiskMark представлено на рис.4.

Рис.4 Головне вікно програми CrystalDiskMark

 

Зверху розташовано меню. Ви можете вибрати дані для тестування (за замовчуванням стоїть значення «Випадкове»), скопіювати результати тесту, отримати довідку про програму англійською мовою і т. д.

Нижче меню розташовано параметри тестування. Зліва направо: кількість запусків тесту (в даному випадку 1), розмір досліджуваної області (в даному випадку 1000 MB) і диск для тестування. Ліворуч знаходяться досліджувані значення: «Seq» – (Sequential) – послідовне тестування швидкості читання і запису блоків по 1024 KB, «512K» – тест випадкових блоків розміром 512 KB, «4K» – тест випадкових блоків розміром 4 КБ з глибиною черги (Queue Depth) = 1 , «4K QD 32» – тест випадкових блоків розміром 4 КБ з глибиною черги (Queue Depth) = 32. Клікнувши по якому-небудь параметру для тестування, Ви протестуєте жорсткий диск за цим параметром. Клацнувши по напису «All», Ви протестуєте жорсткий диск по всім перерахованим параметрам. В даному випадку ми обрали тестування «All». Зачекайте кілька хвилин і результат тесту з’явиться на екрані (рис.5).

Рис.5 Результат тесту жорсткого диска

 

За допомогою отриманих результатів тестів Ви зможете порівняти наявні у Вас жорсткі диски і вибрати найбільш «швидкий». Наприклад, якщо у Вас є 2 або більше диска з різними показниками швидкості читання і запису файлів, то раціонально встановлювати систему і найбільш часто використовувані програми на «швидкий» диск, а більш «повільний» використовувати для резервного зберігання інформації. Також «швидкий» диск розумного використовувати в якості мережного диска.

На закінчення варто відзначити, що CrystalDiskMark дозволяє тестувати не тільки жорсткі диски, але і звичайні флешки.

Якщо у Вас залишилися якісь питання по роботі з програмами CrystalDiskInfo та CrystalDiskMark, Ви можете обговорити їх на нашому .

Джерело: http://opensharing.org.ua/