Астрономи зареєстрували в космосі дивні радіосигнали, джерелом яких, як вважається, можуть стати невидимі планети. Розроблені вченими моделі дозволяють припустити, що сигнали викликані взаємодією магнітних полів планет і зірок, навколо яких вони обертаються — це може стати абсолютно новим способом виявлення екзопланет.

Newatlas.com

За весь час вивчення космосу вченими виявлено понад 4500 екзопланет, що знаходяться поза сонячною системою. Більшість з них виявлені традиційними методами — наприклад, диск зірки злегка меркне, якщо планета проходить на його тлі. Є й інші способи визначення подібних об’єктів. Тепер до них додався новий варіант.

Астрономи національної обсерваторії нідерландів astron і австралійського університету квінсленда провели ряд експериментів з виявлення планет за допомогою радіотелескопа low frequency array (lofar). Досліджувалися червоні карлики-порівняно маленькі зірки з високою магнітною активністю, що випускають елементарні частинки і радіохвилі. Виявлення таких зірок саме по собі було успіхом через велику відстань до них і потужного радіошуму в космосі, що заважає реєструвати сигнали від окремих об’єктів. Проте за допомогою lofar вдалося виявити 19 нових червоних карликів.

Примітно, що чотири з них були старими зірками зі зниженою магнітною активністю, тому в теорії їх сигнали не повинні були реєструватися телескопами. Найкращим поясненням, запропонованим вченими, стало те, що на їх орбіті знаходяться невидимі планети.

Як відомо, зірки випускають величезну кількість нейтральних і заряджених частинок, все разом це називається «зоряним вітром». При взаємодії з магнітними полями планет можуть виникати явища, на землі відомі, як “полярні сяйва”, а також генеруватися радіохвилі — особливо, якщо планета сама інтенсивно віддає матерію в космос. Подібний тип взаємодії можна спостерігати в сонячній системі на прикладі юпітера і його місяця іо. На думку вчених аналогічна модель характерна і для радіосигналів від чотирьох дивних червоних карликів.

Існування планет навколо цих зірок ще має бути підтверджено іншими способами, але сама модель виглядає досить цікавою для вчених. На їхню думку, радіотелескопи майбутнього можуть бути досить чутливими для виявлення подібних екзопланет і, якщо їх існування підтвердиться, нова техніка поповнить інструментарій для виявлення об’єктів за межами сонячної системи.