Імунна система-потужна зброя, що захищає нас від небезпечних інфекцій, але іноді вона може проявляти надмірну старанність і атакувати те, що намагається нам допомогти. Новий доклінічний метод лікування може в майбутньому допомогти в цьому, використовуючи свого роду “зворотну вакцину” для навчання імунної системи ігнорувати певні ліки або молекули.

При всіх своїх захисних здібностях імунна система може помилково атакувати нешкідливі для неї молекули, білки або ферменти, що містяться в ліках, в продуктах харчування або в навколишньому середовищі, що може привести до алергії або знизити результативність лікування. В інших випадках вона може почати атакувати клітини нашого організму, викликаючи широкий спектр аутоімунних захворювань.

Так що якщо вакцинація працює шляхом посилення реакції імунної системи проти конкретної мети, то чи можливо “повернути назад” цей процес, щоб сформувати здатність до переносимості корисних речовин? в рамках нового дослідження вчені з державного університету в буффало нью-йорку (the university of buffalo ) спробували зробити саме це.

Команда дослідників зосередилася на двох конкретних захворюваннях, лікування яких часто перешкоджає імунна система. Гемофілія а-це захворювання, при якому тромби не можуть формуватися відповідним чином, і лікування включає в себе використання агентів згортання крові, званих фактором viii, який імунна система може зробити неактивним. Хвороба помпе-рідкісне генетичне захворювання, при якому м’язи слабшають через недостатню кількість ферменту під назвою gaa. Замісна ферментна терапія може допомогти-якщо тільки імунна система не атакує ці ферменти, що відбувається майже у всіх випадках.

“безпека та ефективність ряду життєво важливих терапевтичних препаратів знижується через антитіла до них”,-говорить саті балу-ійер, провідний науковий співробітник цього проекту. “після появи антитіл доступні пацієнтам клінічні варіанти стають дорогими і, в деяких випадках, неефективними”.

Результати попередніх досліджень показали, що жирна кислота під назвою lyso-ps може допомогти. При введенні разом з терапевтичними білками жирна кислота, здається, допомагає імунній системі переносити ліки. У новому дослідженні команда з буффало розробила наночастинку lyso-ps, яка була правильного розміру і володіла потрібними характеристиками, щоб легко поглинатися клітинами.

Команда випробувала це поєднання на мишачих моделях гемофілії та хвороби помпе, даючи тваринам наночастинки разом із звичайними терапевтичними білками. І дійсно, наночастинки успішно запобігли розвитку антитіл проти білка фактора viii у 75 відсотків мишей-гемофіліків, а у більшості мишей з хворобою помпе також значно знизився рівень анти-gaa антитіл. Обидва методи лікування були ефективні при внутрішньовенному або пероральному введенні.

Дослідники кажуть, що цей вид лікування може бути ефективним не тільки щодо двох протестованих захворювань, але в кінцевому підсумку може бути поширений на алергію, аутоімунні розлади та інші види лікарської терапії.

“замість того щоб намагатися скасувати дію антитіл проти ліків, що вельми проблематично, більш ефективною стратегією може стати клінічне лікування, що запобігає розвитку антитіл”, – говорить нхань хань нгуєн, перший автор дослідження. “наш підхід заснований на тому, що попередній вплив на білок у присутності lyso-ps вчить імунну систему не реагувати на нього”.