Нараховано винагороду

Цей матеріал написаний відвідувачем сайту, і за нього нараховано винагороду.

Не так давно я був змушений здійснити рейд по майданчику авіто і розповів, чому купити ігрову відеокарту на авіто дешевше середньої ціни практично неможливо. За час проведений в боротьбі з перекупниками я переглянув сотні оголошень, багато з яких привели мене в подив, оскільки я не підозрював, що нижче описана проблема має такі масштаби. Оскільки обраний мною діапазон цін на сторінці авито був встановлений від 3000 до 15000 рублів, то мені часто траплялися оголошення про продаж несправних відеокарт. Вся справа в тому, що авито буквально завалено тоннами вийшли з стоячи графічних прискорювачів, які перестали працювати після того, як користувачі вирішили поколупатися в них своїми не зовсім прямими ручками. Навіщо вони взагалі це робили-відомо тільки їм. Все ж з парою з них я перекинувся повідомленнями і в цілому їх відповіді були ідентичні. Ці користувачі вирішили поміняти термопасту, тому що так прийнято. Деякі щиро думають, що міняти термопасту просто необхідно як мінімум раз на рік, а деякі роблять це і того частіше. Перед як зважитися написати цю статтю я знав, що досвідчені овери, швидше за все, закидають мене тапками, але обурення, викликане згаданим стереотипом, буквально змусило мене зробити це, так що не знесудьте. Пропоную розібратися в обґрунтованості даного міфу. Я не стану шукати його джерело, оскільки робити це вже марно, але я впевнений, що це необхідно припинити.

частина перша. Я фахівець!

Кожен комп’ютерний ентузіаст проходить стадії становлення від новачка до досвідченого. Це тривалий і плавний процес, в ході якого необхідно дуже багато читати, набираючись знань. Лізти всередину чорної коробки людині, яка називає системний блок “процесором” категорично заборонено. Як же визначити, що ви готові до самостійної збірки комп’ютера або до його обслуговування? на мій погляд це можна зробити лише тоді, коли ви самі здатні довірити собі подібні процедури, суто тверезо оцінивши свої можливості. Адже на кону дорогі комплектуючі. Або як би сказав майстер йоду: “лише силу в собі відчувши, будеш готовий ти вступити на шлях цей, юний падаван!”.

частина друга. Коли термопасту міняти точно не потрібно!

Тут все досить просто і банально. На відеокарті категорично не можна міняти пасту в гарантійний період. По-перше, ви позбудетеся гарантії, порушивши пломбу. По-друге, навіть якщо виробник її не поставив, то фахівець гарантійного відділу або сервісу в майбутньому може вас “загорнути”, виявивши подряпини на кріпильних гвинтах або визначивши незаводской термонтерфейс. До того ж всі заводські термопасти, як правило, з легкістю витримують 3-річний гарантійний термін.не варто міняти термопасту і перед продажем відеокарти на вторинному ринку, порушуючи при цьому пломбу. Покупці з більшою охотою беруть карти, всередину яких ніхто не лазив.

частина третя. Так коли ж необхідно міняти термопасту на відеокарті і процесорі?

Варто запам’ятати просте правило-термопасту не потрібно міняти за розкладом (раз на рік або частіше)! однією єдиною причиною, по якій необхідно змінити пасту є підвищення температур gpu або cpu до неприйнятних значень. Причому ви повинні бути впевнені, що сталося це не через будь-яких інших причин, таких як вихід з ладу вентиляторів, розгону, зміни налаштувань, переїзду “заліза” в погано провітрюваний корпус тощо.

Процес деградації властивостей термоінтерфейсу досить тривалий, а значить щоб точно знати, що справа саме в пасті, ви повинні були фіксувати це поступове підвищення температури. А тому зрідка спостерігайте за показниками температур у своїй системі, хоча б за допомогою тієї ж програми hwinfo64. Це ж правило стосується і центрального процесора. При першому нанесенні термопасти спочатку виберете якісну і перевірену іншими користувачами. Наприклад arctic mx-2 або mx-4. Є безліч і інших чудових термопаст, які можна нанести всього один раз і їх вистачить до наступного апгрейда або повної зміни системи. Так, хороші термоінтерфейси коштують дорожче, але все це окупається вашим спокоєм і відсутністю необхідності зайвий раз розбирати систему. До того ж купити можна найменший за обсягом шприц.

реклама

частина четверта. А чим небезпечна заміна термопасти недосвідченим користувачем?

Почнемо з центрального процесора. Нерідкі випадки, коли в ході процедури заміни термоінтерфейсу користувачі пошкоджують дрібні елементи на материнській платі, поруч стоїть не знятої відеокарті, позбавленої захисного бекплейта.

Деякі примудряються пошкодити контактні ніжки, висмикнувши кулер разом з присохлим до нього процесором. Інші, щоб очистити кришку процесора, виймають його або потім ставлять його на місце настільки не акуратно, що пошкоджують ніжки сокета. Або зовсім після нанесення пасти встановлюють кулер неправильно, допускаючи прогин материнської плати.

Процедура заміни термопасти на відеокарті більш складна, копітка і не терпить поспіху. Найчастіше причиною виходу з ладу стає пошкодження дрібних елементів на платі відеокарти. А основна причина – це пошкодження кристала або розсипу дрібних елементів навколо нього під час видалення старої пасти.

Крім того, в процесі розбору частенько рвуться термопопрокладки на чіпах пам’яті і системі живлення або вони зміщуються щодо свого старого положення, вже і так будучи деформованими. Підібрати нові термопрокладки потрібної товщини, щільності і теплопровідності – завдання не така вже й проста, як може здатися на перший погляд.

До того ж, зміна тиску радіатора на чіпи в ході демонтажу і подальшого монтажу системи охолодження саме по собі не є для них корисним, якщо говорити про припої.

підсумок

Зазначені аргументи можуть здатися комусь непереконливими і вони мають повне право висловити свою думку з цього питання, адже притаманна мені природна скромність, інтелігентність і розсудливість не дозволяють претендувати на звання все знає досвідченого користувача. Проте я пропоную користуватися старим правилом ” працює-не чіпай!”і здійснювати заміну термопасти тільки у випадках, зазначених у третій частині цієї статті, тобто у виняткових.

Також хотілося б додати трохи з особистого досвіду. Кілька разів мені доводилося міняти термопасту на дуже древніх відеокартах з незайманою пломбою. І кожен раз я відзначав, що заміна термоінтерфейсу не приводила до хоч скільки-небудь значимого зниження температури gpu, а значить не мало практичного сенсу.