Минулого тижня epic games з тріском програла суд apple. Незважаючи на те що розробникам дозволили приймати платежі за межами app store і не платити комісію, по факту, перемогла саме компанія з купертіно. По-перше, суддя івонн гонсалес роджерс наклав на epic games великий штраф за самовільне вбудовування свого інструменту оплати в fortnite. По-друге, apple зберегла за собою право видаляти додатки, якщо вони пропонують оплачувати вбудовані покупки без комісії всередині додатків, а не за їх межами, як постановив суд. Ну, і, по-третє, fornite в app store не повернувся. Коротше, все склалося якнайкраще. Але це ще не все.

Тім кук явно залишився дуже задоволений рішенням суду у справі epic games проти apple

акт шермана-це один із законів сша, названий по імені його автора, політика джона шермана. Цей закон проголошує злочином перешкоджання свободі торгівлі шляхом створення монополії і вступу в змову з такою метою. Саме на нього спираються судді, які виносять рішення про визнання компаній монополіями.

Найголовніший результат справи полягає в тому, що суддя івонн гонсалес роджерс відмовилася визнавати apple монополією . А адже саме цього в першу чергу просили юристи epic games, вимагаючи, щоб на ios з’явилися альтернативні магазини додатків . Але суддя виявилася непохитна. Вона зазначила, що apple не порушує акт шермана, а значить, і підстав для визнання компанії монополією і задоволення клопотання epic games немає.

Суд apple і epic games

Тягар доведення винуватості відповідача лежить на позивачі, проте epic games не змогла наочно продемонструвати, що apple є монополістом. Суд визнає, що apple inc. Займає значну частку ринку, з чого витягує високий прибуток, проте суд вважає, що самі по собі ці факти не є доказом антимонопольної поведінки з боку компанії-відповідача. За законом сша успіх не є злочином, – підкреслила суддя івонн гонсалес роджерс у своєму рішенні.

Тепер у державних органів сша майже немає шансів зобов’язати apple дозволити альтернативні магазини додатків на ios

Всупереч уявній незначності цієї цитати, саме вона має всі шанси врятувати apple від появи альтернативних магазинів додатків на ios . Адже, якщо пам’ятаєте, саме цього від компанії вимагали антимонопольна служба сша, конгрес і багато інших міністерств і відомств. Але вся заковика в тому, що сша – країна прецедентного права, де чільну роль мають судові рішення, а не закони і кодекси, як в росії та інших країнах континентального права.

Суддя івонн гонсалес роджерс не тільки визнала epic games порушником правил app store, але і наклала на неї штраф за самовільну інтеграцію в fortnite інструменту оплати вбудованих покупок. розмір штрафу склав 6 мільйонів доларів .

Простіше кажучи, рішення судді івонн гонсалес роджерс є серйозною перешкодою для інших суддів і державних органів, які бажають визнати apple монополією. У них буде така можливість, тільки якщо апеляційний суд, до якого звернулася epic games, змінить рішення нижчого суду. Але, якщо цього не станеться, з точки зору американського права позиції apple будуть практично непохитні. Хіба що хтось інший подасть на неї в суд і викриє її в монополії іншим шляхом.

Аналоги app store на ios

Ситуація ускладнюється тим, що проблема єдиноначальності app store – це палиця на двох кінцях. Apple не просто так напирає на безпеку користувачів, яку забезпечує відсутність інших магазинів додатків. Компанія розуміє, що жоден суддя не зможе винести рішення на користь якоїсь однієї сторони. Адже не можна просто так задовольнити вимоги розробників і поступитися інтересами користувачів, які будуть піддані ризику завантаження недоброякісного пз.

Fortnite може не повернутися в app store ніколи. Адже apple, видаливши гру, не була в чомусь винна

За великим рахунком суддя івонн гонсалес роджерс винесла дуже зважене рішення з кількох причин:

  • epic games визнали винною в порушенні діючих правил app store, з якими вона погодилася, зареєструвавши аккаунт розробника;
  • рішення про повернення fortnite в app store залишилося цілком і повністю на розсуд apple, яка буде вирішувати долю і самої гри, і її розробника;
  • суддя не зазіхнула на інтелектуальну власність apple у вигляді app store і не стала змушувати компанію дозволяти додавання в додатку вбудованих інструментів оплати;
  • суддя не стала зобов’язувати apple дозволяти альтернативні магазини додатків, тому що ios – це платформа, яку вона створила сама для себе;
  • суддя визнала, що apple не вступала в змову з третіми особами, щоб монополізувати ринок, а просто діяла в своїх інтересах.

apple не захоплювала ios або app store , а створила їх сама і залучила користувачів. Стало бути, вирішила суддя, немає ніяких підстав для визнання компанії та її магазину додатків монополіями.

Безумовно, поки ще рано говорити однозначно про те, що apple вийшла сухою з води. Не виключено, що майбутні розгляди, які явно не закінчаться на ділі epic games, можуть привести до більш серйозних наслідків для компанії з купертіно. Однак прецедент, який створила суддя івонн гонсалес роджерс, неодмінно заважатиме державним органам сша підірвати цілісність ios і app store. З перемогою, apple!