Яндекс.дзен підвів підсумки першого року роботи партнерської програми фактчекінгу. Протягом 2021 року платформа змогла заблокувати або обмежити понад 1 млн матеріалів, що порушують правила сервісу і відносяться до спаму, клікбейту або образ.

Під розгляд фактчекерів потрапляють публікації, швидко набирають популярність або отримують багато скарг на неправдиву інформацію. Кожен подібний матеріал перевіряють кілька експертів, на час перевірки він ховається зі стрічки дзена. Програма бореться з конспірологічними теоріями про вакцинацію, інформацією про “народні” способи лікування коронавірусу, зі спотворенням фактів про публічних осіб, історії і так далі.

Фактчекери дзена відзначають, що схеми поширення шахрайської інформації удосконалюються постійно. Співзасновник fakecheck дмитро казьмін вважає, що проблема фейкових матеріалів має глобальний масштаб:

«з початку епідемії ми зафіксували в росії 492 фейкових сюжети, пов’язаних з ковідом, які поширювалися в соціальних і професійних медіа. Без участі платформ боротьба з фейками неможлива. Це також важливий зворотний зв’язок для творців сумнівного контенту, особливо враховуючи швидко прогресуючі можливості відео-дипфейків і алгоритмів автоматичного створення текстів”.

Зазначимо, програма перевірки фактів у публікаціях на дзені запустилася у вересні 2020 року: фахівці зі змі та інформагентств, а також незалежні експерти почали перевіряти статті на можливу недостовірність. Сервіс співпрацює з виданнями тасс, інтерфакс, the bell і «відомостями», а також проектами «перевірено» і fakecheck. Алгоритм перевірки матеріалів був розроблений за участю фахівців з вищої школи економіки.