Перша рецензована стаття по ефективності синього водню групи вчених з корнельського і стенфордського університетів розтрощує міф про екологічну ефективність його застосування. При детальному аналізі з’ясувалося, що синій водень, призначений для опалення, виділяє на 20% більше парникових газів, ніж природний газ. Дослідники назвали синій водень вивертом, і закликали поставити на ньому хрест.

На даний момент представлено шість умовних процесів отримання водню для безвуглецевої енергетики майбутнього. Найбезпечнішим для екології вважається видобуток зеленого водню електролізом за допомогою відновлюваних джерел енергії (вде). Синій (блакитний) водень виходить шляхом парової конверсії метану з природного газу за умови уловлювання і нескінченного зберігання похідних процесу — вуглекислоти і викидів інших газів. Такий процес вивільняє стільки ж вуглекислого газу, як і звичайне спалювання природного газу. Тому ставка в цьому випадку робиться на ефективність уловлювання.

У своєму дослідженні вчені прийняли, що ефективність уловлювання вуглекислого газу при виробництві синього водню буде на рівні 85 % (сьогодні це показник коливається від 15% до 90 %). Британська компанія equinor, яка розробляє один з перших у світі великомасштабних проектів з виробництва синього водню у великобританії (h2h saltend) стверджує, правда, що буде виробляти водень з мінімальною ефективністю уловлювання вуглецю на рівні 95 %.

Проте, навіть з досить високим рівнем уловлювання вуглекислого газу викиди co2 від спалювання водню для цілей опалення в сумі будуть всього на 12% нижче, ніж при спалюванні сірого водню, коли ніхто нічого не вловлює, і все летить в атмосферу. Іншими словами, зусилля і енергетичні витрати на уловлювання дають досить незначний ефект, який може не виправдатися протягом життєвого циклу установки.

Більше того, спалювання синього водню виробляє на 60 % більше парникових газів (co2 і метану), ніж спалювання для опалення дизельного палива. А якщо порівнювати з природним газом, то опалення за допомогою синього водню дає на 20% більше викидів парникових газів.

” синій водень дійсно не відіграє ніякої ролі в безвуглецевому майбутньому — – заявили автори звіту. – ми вважаємо, що синій водень потрібно розглядати як відволікаючий маневр, який може відстрочити необхідні дії, щоб по-справжньому збезуглецювати світову енергетичну економіку».

Адепти використання синього водню, як вважають дослідники, закривають очі на неминучі витоку метану при видобутку і транспортуванні сировини для перетворення його в синій водень, на необхідність організації “нескінченного” зберігання уловлених продуктів переробки (вуглекислоти і метану), а також на енерговитрати на уловлювання і зберігання цих продуктів.

В результаті синій водень виявляється вигідний тільки нафтогазовидобувним компаніям, які мало що втрачають при такому курсі на декарбонізацію. Реальної ж користі для екології при ставці на цей вид енергоресурсу не буде, впевнені вчені. Світ врятує тільки зелений водень при повному переході на відновлювану енергетику при виробництві водню.