Програма MS Office Excel 2010 надає потужні засоби для створення діаграм. У даній статті ми розглянемо на прикладах, як зробити графік Excel 2010, як створюються гістограми та деякі інші найбільш часто використовувані діаграми.
Створення графіка в Excel 2010
Для початку запустимо Excel 2010. Оскільки будь-яка діаграма використовує дані для побудови, створимо таблицю з прикладом даних.
Рис. 1. Таблиця значень.
Осередок M зберігає назву графіка. Для прикладу зазначено «1 Характеристика», але там треба вказати, як саме майбутній графік буде називатися. Наприклад, «Ціни на хліб в січні».
Клітинки з N по AC містять, власне, значення, по яких буде будуватися графік.
Виділіть мишкою створену таблицю, потім перейдіть на вкладку «Вставка» і в групі «Діаграми» виберіть «Графік» (див. рис. 2).
Рис. 2. Вибір графіка.
На основі даних в таблиці, яку Ви виділили мишкою, створиться графік. Він повинен виглядати, як показано на малюнку 3:
Рис. 3. Новий графік.
Клікніть лівою кнопкою миші по назві графіка і введіть її назву, наприклад «Графік 1».
Потім у групі вкладок «Робота з діаграмами» виберіть вкладку «Макет». У групі «Підпис» виберіть «Назви осей» – «Назва основної горизонтальної осі» – «Назва під віссю».
Рис. 4. Назва горизонтальній осі.
У нижній частині діаграми з’явиться підпис «Назва осі» під горизонтальною віссю. Клацніть по ній лівою кнопкою миші і введіть назву осі, наприклад, «Дні місяця».
Тепер також у групі вкладок «Робота з діаграмами» виберіть вкладку «Макет». У групі «Підпис» виберіть «Назви осей» – «Назва основної вертикальної осі» – «Повернене назва».
Рис. 5. Назва вертикальної осі.
У лівій частині діаграми з’явиться підпис «Назва осі» поруч з вертикальною віссю. Клацніть по ній лівою кнопкою миші і введіть назву осі, наприклад, «Ціна».
В результаті графік повинен виглядати, як показано на малюнку 6:
Рис. 6. Майже готовий графік.
Як бачите, все досить просто.
Тепер розповімо про додаткові можливості по роботі з графіками в Excel.
Виділіть графік і на вкладці Макет у групі «Осі» виберіть «Осі» – «Основна горизонтальна вісь» – «Додаткові параметри основної горизонтальної осі».
Відкриється лякає, на перший погляд, вікно (рис. 7):
Рис. 7. Додаткові параметри осі.
Тут можна вказати інтервал між основними поділками (верхній рядок у вікні). За умовчанням встановлено «1». Оскільки в нашому прикладі показується динаміка цін на хліб по днях, залишимо це значення без змін.
«Інтервал між підписами» визначає, з яким кроком будуть показуватися підписи.
Галочка «Зворотний порядок категорій» дозволяє розгорнути графік «по горизонталі».
У розкривному списку поруч із написом «Загальні» виберіть «Перетинають вісь». Це ми робимо для того, щоб з’явилися штрихи на графіку. Те ж саме виберіть у випадаючому списку у напису «Проміжні». Натисніть кнопку «Закрити».
Тепер на вкладці Макет у групі «Осі» виберіть «Осі» – «Основна вертикальна вісь» – «Додаткові параметри основної вертикальної осі».
Відкриється трохи відрізняється від попереднього вікно (рис. 8):
Рис. 8. Параметри горизонтальній осі.
Тут можна змінити початкове і кінцеве значення вертикальної осі. В даному прикладі залишимо значення «авто». Для пункту «Ціна основних поділок» також залишимо значення «авто» (5) . А ось для пункту «Ціна проміжних поділок» виберемо значення 2,5.
Тепер також включимо відображення штрихів на осях. Для цього у випадаючих списках у написів «Основні» і «Проміжні» виберіть «Перетинають вісь». Натисніть кнопку «Закрити».
Після внесених нами змін графік повинен виглядати ось так (рис. 9):
Рис. 9. Остаточний вид графіка.
На графік можна додати ще одну лінію, наприклад, «ціни на молоко у Січні». Для цього створимо ще один рядок у таблиці даних (рис. 10):
Рис. 10. Таблиця даних.
Потім виділіть діаграму, клацнувши по ній, і на вкладці «Конструктор» натисніть «Вибрати» (рис. 11):
Рис. 11. Оновлення даних на діаграмі.
З’явиться вікно, в якому потрібно натиснути кнопку напроти надпису «Діапазон даних для діаграми», позначену рамкою (рис. 12):
Рис. 12. Вибір діапазону даних.
Після натискання на кнопку віконце «згорнеться», і потрібно буде виділити мишкою область даних – оновлену таблицю. Потім натиснути позначену кнопку ще раз і після цього натиснути кнопку ОК.
В результаті нова діаграма з двома графіками повинна прийняти вигляд, як показано на рисунку 13:
Рис. 13. Діаграма з двома графіками.
Описаним способом можна створювати на одній діаграмі стільки графіків, скільки буде потрібно. Для цього потрібно просто додавати в таблицю даних нові рядки та оновлювати діапазон даних для діаграми.
Створення діаграми в Excel 2010.
Гістограма – це діаграма, що відображає значення у вигляді прямокутників. На відміну від графіка, в якому значення з’єднані в одну лінію, на гістограмі кожне значення позначається прямокутником. Також, як і у випадку з графіками, можливо відображення декількох рядів. Але про все по порядку.
Щоб створити гістограму, скористаємося вже наявної таблицею даних. Виділимо в ній перший рядок мишкою. Потім у вкладці Вставлення у групі Діаграми» виберіть «Гістограма» – «Гістограма з угрупованням» (рис. 14):
Рис. 14. Вибір гістограми.
Створиться графік, як на малюнку 15:
Рис. 15. Гістограма.
Налаштування осей, штрихів, назву діаграми робиться також, як було описано вище для графіків. Тому докладно на цьому зупинятися не будемо.
Додавання ряду в гістограму здійснюється, як і для графіків. Щоб додати ще один ряд у гістограму, виділіть її потім на вкладці «Конструктор» натисніть «Вибрати» (рис. 11). З’явиться вікно, в якому потрібно натиснути кнопку напроти надпису «Діапазон даних для діаграми», позначену рамкою (рис. 12).
Після натискання на кнопку віконце «згорнеться», і потрібно мишкою виділити область даних – оновлену таблицю. Потім натиснути позначену кнопку ще раз і після цього натиснути кнопку ОК.
В результаті нова гістограма з двома рядами повинна прийняти вигляд, як показано на рисунку 16:
Рис. 16. Гістограма з двома рядами.
Створення кругової діаграми в Excel 2010.
Кругова діаграма показує внесок кожної складової в загальне ціле. Наприклад, в чиєму-небудь денному раціоні хліб становить 20%, молоко 30%, яйця-15%, сир 25% і масло 10%. Щоб створити відповідну кругову діаграму потрібно таблицю наступного виду:
Рис. 17. Таблиця для кругової діаграми.
У першому рядку таблиці вказуються значення. Вони можуть бути процентні, і в такому разі їх сума повинна бути дорівнює 100, як у прикладі. А також можуть бути кількісні – програма Excel сама підрахує суму і визначить відсотковий внесок кожного значення. Спробуйте вказати для кожного значення цифру, наприклад, в 10 разів більше – діаграма не зміниться.
Тепер робимо вже звичні дії. Виділяємо таблицю мишкою і у вкладці Вставлення у групі Діаграми» вибираємо «Кругова» – «Кругова» (рис. 18):
Рис. 18. Додавання кругової діаграми.
Додасться діаграма, як на малюнку 19:
Рис. 19. Кругова діаграма.
Додаткових налаштувань для кругової діаграми не дуже багато.
Виділіть її, потім у вкладці Макет в групі «Підпис» виберіть один з варіантів «Підписів даних». Можливо 4 варіанти розміщення підписів на діаграмі: ні, по центру, біля вершини всередині, у вершини зовні. Кожен з варіантів розміщення зображений на малюнку 20:
Рис. 20. Варіанти розміщення підписів на круговій діаграмі.
Для нашого прикладу ми вибрали варіант «У вершини, зовні».
Тепер додамо на діаграму відсотковий внесок кожного значення, а також назви часток. Для цього збільшимо розмір діаграми, виділивши її і потягнувши за правий нижній кут мишкою. Потім на вкладці Макет у групі «Підписи» виберемо «Підписи даних» – «Додаткові параметри підписів даних». Відкриється вікно «Формат підписів даних» (рис. 21):
Рис. 21. Формат підписів даних для кругової діаграми.
У групі «Включити підпису» поставте галочки «Імена категорій» і «Частки» і натисніть кнопку «Закрити».
На діаграму додадуться назви областей та їх відсотковий внесок:
Рис. 22. Додані підписи даних.
Оскільки в таблиці даних ми вказували значення, в сумі дають 100, додавання відсоткового вкладу не дало зорового ефекту. Тому для наочності змінимо дані в таблиці, вказавши, наприклад, витрати на продукти (рис. 23):
Рис. 23. Змінена таблиця даних.
Дані на діаграмі змінилися, але ж ми додали витрати, так логічно вибрати формат даних такий, щоб відображалися, наприклад, «рублі». Для цього в таблиці даних виділіть клітинки з числами, потім на вкладці Основне у групі Число натисніть кнопку «Фінансовий формат» і виберіть «р. російська» (див. рис. 24):
Рис. 24. Вибір грошового формату для відображення даних.
В результаті наших дій, діаграма прийняла наступний закінчений вигляд:
Рис. 25. Підсумковий варіант кругової діаграми.
На цьому короткий огляд можливостей програми Excel по роботі з діаграм завершено.
У випадку, якщо у Вас виникли питання, пропонуємо скористатися нашою формою коментарів нижче, або чекаємо Вас для обговорень на форумі!
Удачі в освоєнні програм Microsoft Office 2010!
Джерело: http://linkomania.com.ua/